Hot Customized Rubber Band Making Machine (Providing Recipe)
| Customization: | Available |
|---|---|
| Condition: | New |
| Customized: | Customized |
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- sj
- Automatic Grade
- Automatic
- Structure
- TPR
- Material
- TPR
- Transport Package
- Wood Bottom Case
- Specification
- Germany Standard DIN 8077-8078 /8076/Germany Stan
- Trademark
- GT
- Origin
- China
- HS Code
- 8477209000
- Production Capacity
- 100sets/Months
Product Description
TPR material beautiful rubber band making machine



| brand name: | GuoTai |
| type: | rubber band machine |
| material: | TPR |
| voltage: | 380V/50HZ/3P(customized) |
| weight: | 2000-3000kg |
| capacity: | 50-150kg/h |
| warranty: | 1 year |
| quality: | high |
| price: | reasonable |
| original place: | YuYao,NingBo,China |
|
contents: |
extruder,water trough,wheel haul off machine, cutting machine |
|
function: |
excellent material, high capacity,long life |
1. Package: wooden package
2. Shipment: mainly by sea.
1. Delivery time: 45 days after effective contract.
2. Warrants: One year.
3. After sales service: available for oversea service based on that buyers should pay our staffs the cost of flight, commodation and wage (USD85/DAY).
4. Payment: 30% depoist TT in advance and pay the rest after customers' inspection.
The ancient 7000 years Hemudu culture concelves YuYao GuoTai Rubber & Plastic Machinery Co., LTD. We are manufacturers specialized in plastic machines for more than 10 years, enjoying high reputation all over the world. Our machines (Extruders, haul-off machines, automatic cutting machines, pipe making machines and so on) are famous for high quality and competitive price. We have a large number of professional and technical personnel, engaging in equipment design and development work, owning rich practical experience. You will must be satisfied with our sevices and the quality of our machines!
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Rubber band machine
- Others Rubber band machine
- Hot Customized Rubber Band Making Machine (Providing Recipe)