TPU TPR TPE Rubber Band Manufacturing Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Provided |
| Warranty: | Provided |
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Diamond Member Since 2011
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2000-02-28
Number of Employees
50
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- SJ Series
- Certification
- CE
- Condition
- New
- Customized
- Customized
- Automatic Grade
- Automatic
- Structure
- Vertical
- Material
- TPR TPU TPE
- Output
- 700-800 Kg Per Day
- Color
- Customized
- Type
- Automatic
- Application
- TPR Rubber Band Production
- Usage
- Packaging/Hair Tying
- Processing Type
- Extruding Machine
- Brand Name
- Gt
- Electric Power
- 11kw/Customized
- Transport Package
- Wood Bottom Case
- Specification
- depends on model
- Trademark
- GT
- Origin
- China
- HS Code
- 8477209000
- Production Capacity
- 10 Sets/Month
Product Description
Product Description
TPU TPR TPE rubber band manufacturing machine





Packaging & Shipping
1. Package: wooden package
2. Shipment: mainly by sea.
Our Services
1. Delivery time: 45 days after effective contract.
2. Warrants: One year.
3. After sales service: available for oversea service based on that buyers should pay our staffs the cost of flight, commodation and wage (USD85/DAY).
4. Payment: 30% deposit TT in advance and pay the rest after customers' inspection.
Company Information
The ancient 7000 years Hemudu culture concelves YuYao GuoTai Rubber & Plastic Machinery Co., LTD. We are manufacturers specialized in plastic machines for more than 18 years, enjoying high reputation all over the world. Our machines (Extruders, haul-off machines, automatic cutting machines, pipe making machines and so on) are famous for high quality and competitive price. We have a large number of professional and technical personnel, engaging in equipment design and development work, owning rich practical experience. You will must be satisfied with our sevices and the quality of our machines!
Good comments from our overseas customers:
TPU TPR TPE rubber band manufacturing machine
| brand name: | GuoTai |
| type: | rubber band machine |
| material: | TPR |
| voltage: | 380V/50HZ/3P(customized) |
| weight: | 2000-3000kg |
| capacity: | 50-150kg/h |
| warranty: | 1 year |
| quality: | high |
| price: | reasonable |
| original place: | YuYao,NingBo,China |
| contents: | extruder,water trough,wheel haul off machine, cutting machine |
| function: | excellent material, high capacity,long life |





Packaging & Shipping
1. Package: wooden package
2. Shipment: mainly by sea.
Our Services
1. Delivery time: 45 days after effective contract.
2. Warrants: One year.
3. After sales service: available for oversea service based on that buyers should pay our staffs the cost of flight, commodation and wage (USD85/DAY).
4. Payment: 30% deposit TT in advance and pay the rest after customers' inspection.
Company Information
The ancient 7000 years Hemudu culture concelves YuYao GuoTai Rubber & Plastic Machinery Co., LTD. We are manufacturers specialized in plastic machines for more than 18 years, enjoying high reputation all over the world. Our machines (Extruders, haul-off machines, automatic cutting machines, pipe making machines and so on) are famous for high quality and competitive price. We have a large number of professional and technical personnel, engaging in equipment design and development work, owning rich practical experience. You will must be satisfied with our sevices and the quality of our machines!
Good comments from our overseas customers:
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Plastic extruder
- TPU TPR TPE Rubber Band Manufacturing Machine
Related Categories
Hot Searches
- Rubber Machinery Factories
- Rubber Wood Factories
- Plastic Rubber Machine Factories
- Rubber Processing Machine Factories
- Rubber Band Making Machine
- Customized Rubber Band Machine
- Rubber Band Production Machine
- Customized Rubber Band Making Machine
- Automatic Rubber Band Making Machine
- Rubber Band Extrusion Line Bulkbuy
More